e-Kiosk.pl - Czas Wina 4/2016

czytaj

Czas Wina

4/2016 (17.08.2016)

Liczba stron: 108

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
10.00 zł 12.90 zł

Wybierając prenumeratę w eKiosk, oszczędzasz 13% w porównaniu do ceny z okładki

135,00 zł

Opis

To było tylko kwestią czasu. Jeśli tytuł Człowieka Roku naszego magazynu ma trafiać do najważniejszych i najbardziej zasłużonych dla wina osób w tej Galaktyce (a tak jest w istocie), nie mogło pośród nich zabraknąć Jancis Robinson. W październiku na specjalnie zaproszenie magazynu „Czas Wina” Jancis odwiedzi nas w Sierakowie i odbierze nagrodę. Uprzedzając ten moment, udało nam się porozmawiać z nią w jej londyńskim domu o kilku najsilniej dziś dyskutowanych w branży problemach. Jak my marzyliśmy o Burgundii! A dokładnie: o uczynieniu Burgundii tematem miesiąca. Czyż jest bowiem wdzięczniejszy temat dla winiarskiego dziennikarstwa jak ten bezwzględnie ikoniczny region, z jego arcyciekawą historią, najdroższymi winami świata, wielkimi nazwiskami i sięgającą kilkuset lat wstecz walką o prymat na winiarskim globie? Ale że nie lubimy opowiadać „na sucho”, najpierw musieliśmy odnaleźć w Burgundii wina nie tylko świetne (o to nietrudno), ale też w rozsądnych granicach cenowych (to w zasadzie niemożliwe). Cudownym niemal zrządzeniem losu trafiliśmy do Savigny-les-Beaune i tak się zaczęło. A co z tego wynikło, przeczytacie Państwo w tym numerze. Odwiedzamy także Chile, tym razem docierając między innymi do producentów zrzeszonych w dość oryginalnym stowarzyszeniu Slow Vino Chile. To nie organicy, nie biodynamicy, ale winiarze, którzy nie odnajdują się w komercyjnym i przemysłowym winiarstwie dość jednak typowym dla tego kraju, a którzy traktują swoją pracę jak rzemiosło artystyczne. Udaliśmy się także w najkrótszą podróż winiarską w historii naszej redakcji. Wyjechaliśmy rano, wróciliśmy pod wieczór, odwiedzając pięć różnych winnic. Gdzie? W dolinach dwóch podkrakowskich rzek – Raby i Wilgi – zaledwie kilkadziesiąt minut od stołecznego królewskiego miasta, a w zasięgu niemal spacerowym od siedziby Klubu Domu Wina w Dworze Sieraków. Pomysł na weekendową trasę winną? Czemu nie? Nam się podobało. Życzący przyjemnej lektury, Michał Bardel

„Czas Wina” to największy magazyn winiarski w Polsce wydawany od 2001 roku. Czytelnikami są osoby, które cenią dobre wino i chcą poszerzać wiedzę o nim. To nie tylko znawcy i koneserzy, ale także ci, którzy dopiero wkraczają w fantastyczny świat wina. Oprócz win i prezentacji regionów winiarskich, które odwiedzili nasi dziennikarze, przedstawiamy także wiele propozycji kulinarnych, porad sommelierskich i artykułów enologicznych.
Stałe działy „Czasu Wina”:
– regiony winiarskie, najważniejsze obszary uprawy winnej latorośli na świecie i wytwarzane tam najlepsze i najciekawsze wina świata,
– sławni ludzie związani z winem,
– kulinaria czyli wyzwania doboru wina do potraw, pomysły na dania wykwintne i proste w wykonaniu,
– kultura wokół kieliszka, interesujące filmy, książki, postacie ze świata kultury związane z winem,
– bedeker – przewodnik winiarsko-kulinarny po restauracjach różnych miast Polski i świata.
Długoletnim redaktorem naczelnym, a obecnie senior editorem jest Wojciech Gogoliński, założyciel Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uznany na międzynarodowym forum juror konkursów winiarskich, znawca win i autor wielu publikacji poświęconych winom i szlachetnym alkoholom.
Współpracuje z nami Jancis Robinson, jeden z największych autorytetów winiarskich na świecie, autorka wielu książek, w tym monumentalnego „The Oxford Companion to Wine” – biblii wszystkich winomanów. Swoje felietony publikują na naszych łamach również inne znane postacie winiarskiego świata: Eric Boschman, Hugh Johnson, Piotr Adamczewski i wielu innych.
Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej zwiń opis