e-Kiosk.pl - Księżyc nad Fuzhou. Wiersze z epoki Tang

Księżyc nad Fuzhou. Wiersze z epoki Tang

Opracowanie zbiorowe

Liczba stron: 107

Kupując otrzymujesz:

EPUB, MOBI
Pojedyncze wydanie
19.00 zł

Opis

 

 

Wszystkie wiersze zamieszczone w tym zbiorku pochodzą z okresu panowania dynastii Tang (618?906) i powstały między VII a IX wiekiem. Odległe od nas o ponad tysiąc lat i tysiące kilometrów, pozostają jednak żywe i zrozumiałe w swoich emocjach i obrazach, nic więc dziwnego, że weszły do kanonu literatury światowej.

Panowanie Tangów to czas imponującego rozkwitu kultury chińskiej i równie wspaniałego rozkwitu typu poezji określanej po chińsku jako shi. Wtedy pisali dwaj poeci uznawani za największych w całej historii Chin: Li Bai, nazywany "nieśmiertelnym zesłanym na ziemię" i Du Fu, określany mianem "poety-kronikarza". Mówiąc o najlepszych poetach tangowskich, nie sposób też pominąć Wang Weia, zwanego "patriarchą buddyzmu chan w poezji".

Poza trójką największych, znalazły się tu także wiersze m.in. Li He, zwanego "demonicznym talentem", oraz wybitnego pisarza i myśliciela Han Yu. Najmniej znane i rzadziej pojawiające się w antologiach są wiersze Meng Jiao, zebrane w serię Jesienne uczucia - wstrząsające jako opis grozy towarzyszącej starości i chorobie, a jednocześnie zdumiewająco nowoczesne w niezwykłości swoich obrazów.

czytaj więcej zwiń opis

Jesteśmy na facebooku