e-Kiosk.pl - Czas Wina 2/2017

czytaj

Czas Wina

2/2017 (22.03.2017)

Liczba stron: 116

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
10.00 zł 14.90 zł

Wybierając prenumeratę w eKiosk, oszczędzasz 24% w porównaniu do ceny z okładki

135,00 zł

Opis

Argentyńska Mendoza to jeden z tych fantastycznych przypadków na winnej mapie świata, gdzie widać jak na dłoni, jak wielki wpływ na winogrodnictwo i winiarstwo mają czynniki geograficzne, o których skłonni jesteśmy nierzadko zapominać. Wszyscy wiemy bowiem, że winorośl daje wspaniałe owoce między 30 a 50 równoleżnikiem, czyli tam, gdzie teoretycznie słońca nie ma ani za dużo, ani za mało. Ale liczba dni słonecznych w roku i średnia temperatura w sezonie to tylko jeden z istotnych czynników. Ważne są jeszcze takie „drobiazgi” jak bezwzględna wysokość winnic, obecność mórz, rzek czy jezior, lasów i gór, stałe zaopatrzenie w wodę itp. Mendoza to właściwie pustynia – jeśli rośnie na niej winorośl, to tylko dlatego że posadzono ją na wysokich stanowiskach, a pobliskie andyjskie lodowce odpowiednio je nawadniają. Rośliny rzadko tu chorują, roczniki niewiele różnią się od siebie – ot, klasyka nowoświatowego winiarstwa. Często – jak w przypadku win sygnowanych nazwiskiem Lorca – klasyka w najlepszym wydaniu. Do klasyki powoli zaliczać zaczynamy także wina z kolejnej naszej destynacji. A jeszcze kilkanaście lat temu wytrawne wina z Portugalii stanowiły u nas co najwyżej rzadką ciekawostkę. Dziś – staraniem wszechobecnych sklepów dyskontowych – jest ich mnóstwo, choć nie zawsze o jakości, jakiej byśmy oczekiwali. Coraz trudniej znaleźć w tym gąszczu naprawdę oryginalnych producentów, coraz więcej portugalskich próbek przepada w przedbiegach podczas naszych redakcyjnych degustacji. Te jednak, które zostają, pokazują potencjał, jaki drzemie w tym niewielkim kraju nad Atlantykiem. Zapraszamy więc do eksploracji Nowego i Starego Świata i korzystając z okazji, życzymy Państwu zdrowych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

„Czas Wina” to największy magazyn winiarski w Polsce wydawany od 2001 roku. Czytelnikami są osoby, które cenią dobre wino i chcą poszerzać wiedzę o nim. To nie tylko znawcy i koneserzy, ale także ci, którzy dopiero wkraczają w fantastyczny świat wina. Oprócz win i prezentacji regionów winiarskich, które odwiedzili nasi dziennikarze, przedstawiamy także wiele propozycji kulinarnych, porad sommelierskich i artykułów enologicznych.
Stałe działy „Czasu Wina”:
– regiony winiarskie, najważniejsze obszary uprawy winnej latorośli na świecie i wytwarzane tam najlepsze i najciekawsze wina świata,
– sławni ludzie związani z winem,
– kulinaria czyli wyzwania doboru wina do potraw, pomysły na dania wykwintne i proste w wykonaniu,
– kultura wokół kieliszka, interesujące filmy, książki, postacie ze świata kultury związane z winem,
– bedeker – przewodnik winiarsko-kulinarny po restauracjach różnych miast Polski i świata.
Długoletnim redaktorem naczelnym, a obecnie senior editorem jest Wojciech Gogoliński, założyciel Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uznany na międzynarodowym forum juror konkursów winiarskich, znawca win i autor wielu publikacji poświęconych winom i szlachetnym alkoholom.
Współpracuje z nami Jancis Robinson, jeden z największych autorytetów winiarskich na świecie, autorka wielu książek, w tym monumentalnego „The Oxford Companion to Wine” – biblii wszystkich winomanów. Swoje felietony publikują na naszych łamach również inne znane postacie winiarskiego świata: Eric Boschman, Hugh Johnson, Piotr Adamczewski i wielu innych.
Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej zwiń opis