e-Kiosk.pl - Czas Wina 4/2017

czytaj

Czas Wina

4/2017 (31.07.2017)

Liczba stron: 116

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
10.00 zł 14.90 zł

Wybierając prenumeratę w eKiosk, oszczędzasz 24% w porównaniu do ceny z okładki

135,00 zł

Opis

Urodziłem się – tak jakoś to wyszło, nie z mojej winy – w sam raz w dwa tygodnie po Degustacji Paryskiej – najsłynniejszym w dziejach wina panelu, który w paryskim hotelu Intercontinental 24 maja 1976 roku, urządził młody brytyjski handlarz winem Steven Spurrier. Pomysł miał szatański – zestawił wielkie bordoskie premiers crus z kabernetami z odległej Kalifornii, której winiarstwo, zniszczone przez prohibicję, jak się podówczas zdawało, było dopiero w powijakach. To samo zrobił z wybitnymi białymi burgundami, do których dystyngowanego grona wmieszał kalifornijskie chardonnay. Rezultat jak w dobrym filmie (powstało ich na tej kanwie kilka): zarówno wśród białych, jak i czerwonych win francuskim specom bardziej smakowały amerykańskie. Skończyło się niemal skandalem, a w każdym razie grubym oburzeniem, zaś Kalifornia jednego popołudnia wpłynęła na stałe wody światowego winiarstwa. Czemu sięgam dziś pamięcią czasów, których pamiętać nie mam prawa? Ano dlatego, że już w październiku nagrodę Człowieka Roku 2017 naszego magazynu odbierze nie kto inny, jak twórca zwycięskiego kaberneta z 1976 roku, czyli Stag’s Leap 1973 – wina, które do dziś stoi w Smithsonian Museum jako jedna ze „101 rzeczy, które zbudowały Amerykę”. Warren Winiarski ma dziś 89 lat i niemal od pół wieku uznawany jest za żywą legendę światowego winiarstwa. Do tego ma, jak łatwo zgadnąć, polskie korzenie – przybędzie więc z wizytą poniekąd sentymentalną. Już dzisiaj zapraszam Państwa na wykład otwarty, który wygłosi 20 października na Uniwersytecie Jagiellońskim, na master class (dzień później) w Dworze Sieraków z najlepszymi winami Kalifornii oraz, oczywiście, na Wielką Galę Człowieka Roku. Do października jednak mamy jeszcze sporo czasu. Proponuję zatem umilić go sobie nieśpieszną lekturą, jaką dla Państwa przygotowaliśmy. Zajrzymy w tym numerze między innymi do australijskiej Barossy, pochylimy się nad chilijskimi winami znad wulkanów, wreszcie – jako że lato w pełni – zabierzemy Państwa na chwilę do słonecznej Prowansji. Zatem, w drogę!

„Czas Wina” to największy magazyn winiarski w Polsce wydawany od 2001 roku. Czytelnikami są osoby, które cenią dobre wino i chcą poszerzać wiedzę o nim. To nie tylko znawcy i koneserzy, ale także ci, którzy dopiero wkraczają w fantastyczny świat wina. Oprócz win i prezentacji regionów winiarskich, które odwiedzili nasi dziennikarze, przedstawiamy także wiele propozycji kulinarnych, porad sommelierskich i artykułów enologicznych.
Stałe działy „Czasu Wina”:
– regiony winiarskie, najważniejsze obszary uprawy winnej latorośli na świecie i wytwarzane tam najlepsze i najciekawsze wina świata,
– sławni ludzie związani z winem,
– kulinaria czyli wyzwania doboru wina do potraw, pomysły na dania wykwintne i proste w wykonaniu,
– kultura wokół kieliszka, interesujące filmy, książki, postacie ze świata kultury związane z winem,
– bedeker – przewodnik winiarsko-kulinarny po restauracjach różnych miast Polski i świata.
Długoletnim redaktorem naczelnym, a obecnie senior editorem jest Wojciech Gogoliński, założyciel Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uznany na międzynarodowym forum juror konkursów winiarskich, znawca win i autor wielu publikacji poświęconych winom i szlachetnym alkoholom.
Współpracuje z nami Jancis Robinson, jeden z największych autorytetów winiarskich na świecie, autorka wielu książek, w tym monumentalnego „The Oxford Companion to Wine” – biblii wszystkich winomanów. Swoje felietony publikują na naszych łamach również inne znane postacie winiarskiego świata: Eric Boschman, Hugh Johnson, Piotr Adamczewski i wielu innych.
Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej zwiń opis