e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 6/2017

czytaj

Mówią Wieki

6/2017 (01.06.2017)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Mówią wieki/ 6/2017

Raków funkcjonuje w każdym podręczniku historii jako stolica Arian – o tym artykuł ś. p. prof. Janusz Tazbira. O tym, że to tylko fragment 450 letniej historii tego miasta w pozostałych tekstach.

Finlandia i Polska to odległe kraje, ale łączy je walka przeciw rosyjskiej, a potem sowieckiej agresji. Marszałkowie Piłsudski i Mannerheim są symbolami odzyskania niepodległości, urodzili się w tym samym roku. Wiele ich łączy i wiele dzieli piszą o tym wybitni historycy polscy i fińscy! Ponadto jest dobry opis kampanii ( opatrzony mapą) wojny obronnej 1939 – 1940 w Finlandii.

Ponadto : „Bracia Słowianie czy azjatyckie hordy?. Rosyjska polityka w okupowanej Galicji 1914-15.”, „Polscy inżynierowie w Ameryce Pld i w Rosji”

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis