e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 7/2017

czytaj

Mówią Wieki

7/2017 (03.07.2017)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Grunwald. Nasza wiedza o tej najsławniejszej polskiej batalii stale się poszerza, a nowe hipotezy prowokują do dyskusji. Dlatego publikujemy artykuł prof. Svena Ekdahla poświęcony najnowszym badaniom archeologicznym pola tej bitwy, które stawiają pod znakiem zapytania jego lokalizację, przyjętą w XIX wieku. Maciej Badowicz pisze o konsekwencjach batalii z Krzyżakami, zaś Piotr Szlanta o grunwaldzkich karykaturach prasowych z 1910 r.
Trzy artykuły poświęcono Wiśle, to od XVI wieku najważniejszy szlak komunikacyjny Polski, aż do rozwoju kolei. W tym wydaniu: Legendy, żegluga, powodzie.

Ponadto:
Nieznane zdjęcia Juliena Bryana z Polski zrobione w latach 1936-37.
Dariusz Milewski o bratanku króla Polski Zygmuncie Batorym.
Piotr Korczyński „O złym duchu Śląska Bolesławie Rogatce i jego rycerzach rozbójnikach”.
Dla miłośników historii wojskowości : Sadowa 1866, opatrzona dwoma planami bitwy w formie infografiki.
Michał Kopczyński – Henry Ford i soja, czyli o mniej znanej działalności pioniera motoryzacji.
W dziale Polskie osiągnięcia naukowo-techniczne o Polakach związanych z górnictwem naftowym w Baku i Ignacym Łukasiewiczu.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis