e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 7/2017

czytaj

Mówią Wieki

7/2017 (03.07.2017)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Grunwald. Nasza wiedza o tej najsławniejszej polskiej batalii stale się poszerza, a nowe hipotezy prowokują do dyskusji. Dlatego publikujemy artykuł prof. Svena Ekdahla poświęcony najnowszym badaniom archeologicznym pola tej bitwy, które stawiają pod znakiem zapytania jego lokalizację, przyjętą w XIX wieku. Maciej Badowicz pisze o konsekwencjach batalii z Krzyżakami, zaś Piotr Szlanta o grunwaldzkich karykaturach prasowych z 1910 r.
Trzy artykuły poświęcono Wiśle, to od XVI wieku najważniejszy szlak komunikacyjny Polski, aż do rozwoju kolei. W tym wydaniu: Legendy, żegluga, powodzie.

Ponadto:
Nieznane zdjęcia Juliena Bryana z Polski zrobione w latach 1936-37.
Dariusz Milewski o bratanku króla Polski Zygmuncie Batorym.
Piotr Korczyński „O złym duchu Śląska Bolesławie Rogatce i jego rycerzach rozbójnikach”.
Dla miłośników historii wojskowości : Sadowa 1866, opatrzona dwoma planami bitwy w formie infografiki.
Michał Kopczyński – Henry Ford i soja, czyli o mniej znanej działalności pioniera motoryzacji.
W dziale Polskie osiągnięcia naukowo-techniczne o Polakach związanych z górnictwem naftowym w Baku i Ignacym Łukasiewiczu.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis

Mogą Cię zainteresować

Jesteśmy na facebooku