e-Kiosk.pl - Nowa Europa Wschodnia 3-4/2017

czytaj

Nowa Europa Wschodnia

3-4/2017 (17.05.2017)

Liczba stron: 212

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
16.00 zł
80,00 zł

Opis

Najnowszy numer „Nowej Europy Wschodniej” (3-4/2017) dostępny już od maja. To pięćdziesiąty numer pisma, a w nim:
Ciąg dalszy dyskusji o „orientalizacji Wschodu”: o tym, czy polscy pisarze przekłamują Wschód, dyskutują Przemysław Czapliński, Wojciech Górecki, Ludwika Włodek.
Andrzej Nowak mówi o operacji polskiej NKWD 1937-1938: „»Operacja polska« to była absolutnie największa, najbardziej krwawa akcja ze wszystkich, jakie NKWD przeprowadziło przeciw konkretnej grupie narodowościowej. Wystarczy podać, że Polacy stanowili wówczas zaledwie 1,2 procent mieszkańców ZSRS, a prawie 40 procent wszystkich zabitych w wyniku stalinowskich represji”.
Lilia Szewcowa i Witalij Portnikow opowiadają o Europie Wschodniej w czasach autorytaryzmu, a Linas Linkevičius i Andrij Deszczycia o stosunkach Litwy i Ukrainy z Warszawą.
Piotr Ibrahim Kalwas pisze o towarzyszach muzułmanach i o tym, jak budowano socjalizm w Egipcie: „Sen egipskiego socjalisty Nasera nie ziścił się. W Egipcie nie ma ani demokracji, ani wolności, a brodate demony islamizmu wyzierają z każdego kąta”.
Ponadto między innymi: Adam Balcer pisze o kresentymentalizmie, Ziemowit Szczerek o tym, dlaczego Ukraińcy kochają Polskę, Marcin Kaczmarski zastanawia się, czy istnieje alternatywa dla rosyjskiego modelu gospodarczego opartego na surowcach, Maria Sniegowa tłumaczy, co stało się z rosyjską klasą średnią, która kilka lat temu wychodziła na masowe protesty, Paweł Pieniążek przybliża sylwetkę Zachara Prilepina, a Tomasz Mróz – Hanny Polak.

Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.

Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!

czytaj więcej zwiń opis