e-Kiosk.pl - Kurier Szachowy nr 48

fragment

Kurier Szachowy nr 48

Krzysztof Puszczewicz

Liczba stron: 100

Kupując otrzymujesz:

PDF
Pojedyncze wydanie
5.00 zł

Opis

Kurier Szachowy nr 48 - Styczeń 2018

Na przełomie 1963 i 1964 roku miało miejsce niebywałe wydarzenie. W niezwykle silnie obsadzonych mistrzostwach USA, w których udział wzięli m.in. GM Reshevsky, GM Evans i GM Bisguier, Robert Fischer wygrał wszystkie 11 partii, co odbiło się wielkim echem w całym szachowym świecie. W dziale "Kronika wydarzeń szachowych" zamieszczamy komplet partii Fischera.

Relacje z wydarzeń współczesnych rozpoczynamy od tradycyjnego, ale coraz nudniejszego turnieju szachowego w Londynie. Po pierwszych trzech rundach kibice nie odczekali się ani jednej rezultatywnej partii! Wydaje się, że czas turniejów kołowych rozgrywanych tylko w gronie elity jest przeżytkiem. O wiele ciekawsze są rozgrywki, w których zestaw jest nierówny i ewentualne sensacje rozgrzewają do czerwoności i sprawozdawców i kibiców szachowych, co czyni z szachów imprezę widowiskową. W Londynie wydawać się mogło, że o kibicach zapomniano?

Bardzo ciekawie prezentowały się mistrzostwa Indii, kraju, który od narodzin talentu Ananda, czyli od Olimpiady Szachowej w Salonikach w 1988 roku, zaczął czynić ogromne postępy na polu szachowym i wkrótce został w tej kategorii potęgą. Wobec braku czołówki - triumfowali Lalith i największa nadzieja szachów hinduskich - Aravindh.

Po rozegranych we Włoszech mistrzostwach świata juniorów do lat 20, Norwegia ma dwóch mistrzów świata: Magnusa Carlsena, o czym doskonale wiemy, i idącego w jego ślady Aryana Tariego, który triumfował w Tarvisio w najtrudniejszej dla juniorów kategorii wiekowej. Polak Łukasz Jarmuła wypadł blado.

Ostatni turniej w serii FIDE World Chess Grand Prix rozegrano w Palma de Mallorca. Triumfowali faworyt Lew Aronian i nieoczekiwanie Dmitrij Jakowienko.

czytaj więcej zwiń opis