e-Kiosk.pl - Kurier Szachowy nr 50

fragment

Kurier Szachowy nr 50

Opracowanie zbiorowe

Liczba stron: 151

Kupując otrzymujesz:

PDF
Pojedyncze wydanie
5.00 zł

Opis

Kurier Szachowy nr 50 - marzec 2018

Pięćdziesiąty, poniekąd jubileuszowy numer Kuriera Szachowego nie będzie podobny do poprzednich. Wykorzystując fakt, że w świecie szachowym "nic ważnego nie wydarzyło się" - przynajmniej naszym zdaniem - cofamy się prawie? 50 lat do ważnego 1970 roku i opowiemy o wielkich imprezach, jakie wówczas miały miejsce.

Stolica byłej Jugosławii była gospodarzem niecodziennej imprezy. Ponieważ sowieccy arcymistrzowie zdominowali wszelkie najważniejsze turnieje, Olimpiady, wszelkiej "maści" aktywności szachowe - postanowiono skonfrontować ich z pozostałymi najsilniejszymi szachistami świata. W ten sposób Belgrad stał się miejscem niecodziennego meczu ZSRR kontra "reszta świata". Był tylko jeden problem: światowy "numer 2", wybitny arcymistrz duński Bent Larsen nie zgodził się zagrać na drugiej szachownicy "za młokosem Robertem Fischerem" i przedsięwzięcie wisiało na przysłowiowym włosku.

Na kolejnych stronach opowiemy o wielkim "Turnieju Pokoju", który zorganizowała także Jugosławia - jedyny wówczas kraj na świecie, który przewyższał ZSRR (Związek Sowiecki) ilością organizowanych imprez szachowych. Na starcie stanęła niebywała wówczas ilość arcymistrzów - aż 10! Ten tytuł FIDE wprowadziła w 1950 roku i nawet 20 lat potem nie było ich dużo, za to prezentowali wówczas rzeczywiście światową klasę i siłę gry. Relację z niezwykle ciekawego 1970 roku kończy do dzisiaj tradycyjny festiwal w Wijk aan Zee wygrany przez Marka Tajmanowa.

Duża galeria zdjęć, wszystkie "bojowe" partie, wyjątkowo sporo komentowanych partii pozwoli czytelnikowi przenieść się do tego niezwykłego pod względem szachowym roku.

czytaj więcej zwiń opis