e-Kiosk.pl - Lucinella

Lucinella

Lore Segal

Liczba stron: 153

Kupując otrzymujesz:

MOBI
Pojedyncze wydanie
26.00 zł

Opis

"Lucinella" zaczyna się jak klasyczna satyra na środowisko literackie. Od pierwszego zdania wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z książką obśmiewającą mieszkańców słynnej kolonii pisarskiej Yaddo pod Nowym Jorkiem. Segal ukazuje zamkniętą społeczność poetów, krytyków i wydawców, których trawią jednakowe koszmary, lęki i nadzieje. Tytułowa bohaterka miota się pomiędzy nudną codziennością a własnym wyobrażeniem o sobie jako pisarce, między pragnieniem a niemożnością tworzenia. "Lecz początkowy realizm opowieści wkrótce topnieje" - pisze Barbara Kopeć-Umiastowska. - "Do akcji wkraczają Zeus i Hera, krytycy literaccy przemawiają z Olimpu, dyskusje panelowe zamieniają się w teatr awangardowy, a narratorka w różnych towarzyskich sytuacjach występuje równocześnie dodatkowo w dwóch osobach - jako Lucinella młodsza i Lucinella starsza."

A zatem baśń? Owszem. Eksperyment literacki? Jak najbardziej. Zarazem jednak błyskotliwa i inteligentna opowieść o akcie tworzenia i sposobach istnienia literatury.

"Bezwstydnie udana powieść, tak bezbłędna, że czytanie jej równe jest obcowaniu z doskonałością." - Stanley Elkin, Goodreads

"Segal śmiało pływa po nieznanych wodach, nurkując głęboko w codzienności i ciągle zmieniającym się umyśle. ?Lucinella? jest zarówno kapryśną podróżą myśli i fantazji, jak i refleksją nad własnym ego." - Rachel B. Glaser, "The Independent"

"Ta dowcipna, lekko opowiedziana historia jest (...) podszyta świadomością chaosu, jakim jest nasza współczesność." - Jerzy Jarniewicz

Lore Segal (1928) - amerykańska pisarka żydowskiego pochodzenia. Urodzona w Wiedniu, skąd po anszlusie wyemigrowała do Anglii, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych. W latach 1968-1996 wykładała twórcze pisanie m.in. na Columbia University School of the Arts in Princeton. Jest autorką pięciu powieści. Pierwsza, "Other People?s Houses", ukazała się w 1964 roku, ostatnia - "Half the Kingdom" - w 2013. Jej opowiadania, zebrane w trzech tomach ("The Reverse Bug", "Other People?s Deaths", "Making Good"), publikowane były na łamach "New Yorkera". Segal dała się poznać również jako autorka literatury dziecięcej. Współpracowała z Maurice?em Sendakiem. Jest finalistką Nagrody Pulitzera oraz laureatką kilkunastu innych nagród literackich.

czytaj więcej zwiń opis