e-Kiosk.pl - Kronos 4/2018. Sztuka pod dyktaturą

Kronos 4/2018. Sztuka pod dyktaturą

Opracowanie zbiorowe

Liczba stron: 434

Kupując otrzymujesz:

MOBI, EPUB
Pojedyncze wydanie
20.00 zł

Opis

Kolejny numer kwartalnika "Kronos", poświęcony radzieckiemu i niemieckiemu Shakespeare?owi oraz sztuce w warunkach dyktatury:

 

Gustaw Szpiet o Shakespearze

Friedrich Gundolf, Shakespeare i duch niemiecki

Walter Benjamin, Uwaga o Gundolfie

Wilhelm Hortmann, Shakespeare w Trzeciej Rzeszy

Boris Groys, Ciało herosa. Teoria sztuki Adolfa Hitlera

Boris Groys, Los sztuki w epoce terroru

Boris Groys, Wychowywanie mas. Sztuka socrealistyczna

 

Świat po rewolucji miał być nie tylko światem lepszym - mądrzejszym, sprawiedliwszym czy bardziej bezpiecznym. Miał być także światem piękniejszym. Sztukę należało zatem przeobrazić i zaplanować od nowa, wyznaczając jej nowe cele i nowe zadania. A jednak wszystkie zachodnie rewolucje - zwłaszcza te dwudziestowieczne - zawierały elementy konserwatywne, szmuglowane z dawnego, minionego już świata. Rewolucja faszystowska we Włoszech sięgała do tradycji renesansu, nawiązując tym samym do świetności sztuki włoskiej. Z kolei naziści niemieccy urządzali się wszędzie tam, gdzie tylko mogli, niczym norymberscy mieszczanie. Rewolucja, która wybuchła na Wschodzie, z pozoru była inna, gdyż zniszczyła wszystko do cna.

Niechęć do własnej przeszłości i obarczanie jej odpowiedzialnością za nędzę i zacofanie skłoniły wielu Rosjan do nadmiernej wiary w zbawienie, jakie miało nadejść z przyszłości, do przesadnej atencji wobec tego, co nowe i dopiero wyłaniające się w kolejnych odsłonach. Wypada tu podkreślić, że obie dwudziestowieczne rewolucje - faszystowska i bolszewicka - przy wszystkich dzielących je różnicach, miały jedną cechę wspólną: zostały przygotowane przez awangardę. W sztuce awangardowej wola zapanowania nad artystycznym materiałem bliska jest bowiem woli panowania w ogóle. Polityk i artysta awangardowy dążą właściwie do tego samego: chcą widzieć materię świata na kolanach.

czytaj więcej zwiń opis