e-Kiosk.pl - Detektyw Wydanie Specjalne 3/2019

fragment

Detektyw Wydanie Specjalne 3/2019

Opracowanie zbiorowe

Czas trwania: 2 godz. 58 min.

Kupując otrzymujesz:

MP3
Pojedyncze wydanie
6.61 zł

Opis

Jeden z grzechów głównych

Chciwość to pożądanie czegoś, zwłaszcza pieniędzy, ale nie dotyczy tylko dóbr materialnych. Można być żądnym/chciwym np. wiedzy. Taka zachłanność może motywować i być motorem twórczych działań. Z jedną uwagą: jak we wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek. O tym zapewne długo mogliby opowiadać psycholodzy, którzy nie narzekają na brak pacjentów walczących z chciwością.

Skąd to się bierze? Czy to znak naszych czasów? Otóż nie. Chciwość towarzyszy nam od zarania dziejów. To drugi z siedmiu grzechów głównych. Wielokrotnie ostrzega nas przed nią Stary Testament. A Nowy Testament rozwija i podejmuje ten temat. Sam Jezus z Nazaretu mówi przecież: "Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, życie jego nie jest zależne od jego mienia" (Łk 12, 15).

W tym numerze "Detektywa" nie będziemy się rozwodzić o problemach emocjonalnych ludzi, którzy swoim postępowaniem wyrządzają sobie największą krzywdę, ale opowiemy o najtragiczniejszych obliczach chciwości. O takich sytuacjach, kiedy ktoś dla korzyści materialnych nie cofnie się przed niczym. Nawet przed odebraniem życia drugiej osobie. I nie liczy się, czy ma do czynienia z babcią, sąsiadem czy szwagrem. Chciwość nie wybiera?

Monika Frączak

czytaj więcej zwiń opis