e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 8/2018

czytaj

Mówią Wieki

8/2018 (03.08.2018)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Tematem przewodnim numeru jest historia Wojska Polskiego. Znajdziemy tu artykuły dotyczące czasów I RP, aż po II wojnę światową. Dariusz Milewski w tekście „Odrodzenie potęgi – husaria Jana Sobieskiego” pisze: Ta formacja to pancerna pięść polsko-litewskiej armii, swego czasu słusznie uchodząca za niezwyciężoną i najlepszą jazdę nowożytnej Europy. O sławnej bitwie pod Ossowem, zwanej czasem cudem nad Wisłą pisze Sławomir Frątczak.
Miłośników dawnej broni zainteresują nowe nabytki Muzeum Wojska Polskiego ( w tym szczegółowy opis polskiego karabinu samopowtarzalnego M), a jego dyrektor opowie o najbliższych planach wystawienniczych i przyszłej siedzibie Muzeum.

W tym numerze redakcja rozpoczyna 12. odcinkowy cykl 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej. Będzie to kompendium wiedzy o dokonaniach polskich konstruktorów i produkcji broni w okresie II Rzeczypospolitej. W tym numerze o przemyśle lotniczym i myśliwcu PZL P11, w którym polscy piloci odznaczyli w wojnie obronnej 1939 roku. Cykl powstaje pod patronatem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Pierwszy odcinek cyklu poprzedza artykuł prof. Michała Kopczyńskiego dotyczący dawnej Polski O wojnie, pieniądzach i broni. Historia służby Jana Skrowaczewskiego – egzekutora AK, to gotowy scenariusz na film sensacyjny pisze o tym Hubert Beczek.

Tematyka kolejnego dodatku Z dziejów gospodarczych Polski powstającego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim odbiega nieco od historii gospodarczej. Autor artykułu „Paderewski – artysta w świecie polityki” pisze: Dzięki jego działalności publicznej, głownie w Stanach Zjednoczonych zachodni politycy zwrócili baczniejszą uwagę na kwestię polską. Zasługi wielkiego pianisty podkreśla też Bogusław Kubisz w tekście o Błękitnej Armii, zwłaszcza, że jego aktywność za oceanem dała wymierne skutki: Ogółem w szeregach Błękitnej Armii znalazło się 27 tys. żołnierzy pochodzących z USA. Ponadto Polonia amerykańska zebrała ponad 10 mln dolarów na wyposażenie i przewóz wojska przez ocean!
W tym dodatku także krótka biografia Adama Heydela, wybitnego ekonomisty, ale też niezłomnego patrioty, który odmówił podpisania volkslisty. Za działalność konspiracyjną trafił do Auschwitz, gdzie został rozstrzelany w 1941 roku.

Ponadto w numerze: prof. Jan Ostrowski Dwie legendy Wacława Rzewuskiego. O upadku Kompanii Wschodnioindyjskiej. O walce rdzennych mieszkańców Florydy z potężną armią amerykańską. Historia orderów polskich a historia państwa.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis