e-Kiosk.pl - Świat Nauki 3/2021

czytaj

Świat Nauki

3/2021 (25.02.2021)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
12.99 zł 12.99 zł

Wybierając prenumeratę w eKiosk, oszczędzasz 26% w porównaniu do ceny z okładki

115,00 zł

Opis

Zaskakująco mała wartość stałej kosmologicznej stanowi jedną z największych nierozwiązanych zagadek w fizyce; cztery priorytety naukowe dla nowego prezydenta USA; jak COVID pozbawia nas węchu – zaczynają pojawiać się wyjaśnienia na poziomie molekularnym tego dokuczliwego i bardzo częstego zjawiska; poziom hormonów we krwi może dyskryminować sportsmenki; jak mózg się uczy – neuronaukowcy odkryli kilka nieznanych wcześniej mechanizmów komórkowych biorących udział w tworzeniu się świeżych wspomnień; specjalistka od zombie: koszmar karaczana – osa szmaragdowa; otarcie się o śmierć może pozostawić w umyśle trwałe dziedzictwo – a także być źródłem wiedzy o tym, jak funkcjonuje mózg w ekstremalnych warunkach; jesion bagienny, z którego drewna wykonano najsłynniejsze gitary świata, wymiera z powodu powodzi i chrząszcza drążącego drzewa.

ŚWIAT NAUKI

Gdy inni opisują naukę, nasi autorzy ją tworzą

"Świat Nauki" jest polską edycją "Scientific American", znanego i cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o ponad 160-letniej tradycji, wydawanego w 18 wersjach językowych i w łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, częstokroć laureatami Nagrody Nobla (132 do jesieni 2006 roku), w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym. Nie ma dziedziny ani formy dziennikarskiej, która byłaby w nim pomijana.

Trzon każdego numeru tworzy 7-8 obszernych, bogato ilustrowanych artykułów. Większość to tłumaczenia z "Scientific American" lub jego obcojęzycznych edycji. Coraz częściej w "Świecie Nauki" publikują również polscy naukowcy. Obok dużych artykułów czytelnik znajdzie na naszych łamach felietony z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, filozofii oraz nauk politycznych, przeglądy nowinek naukowych, informacje ze środowiska akademickiego, odpowiedzi na pytania czytelników oraz recenzje najciekawszych książek popularnonaukowych. Od 2003 roku pod szyldem "Świata Nauki" pojawiają się również monograficzne wydania specjalne.

Zobacz też: wydania specjalne Świata Nauki.

czytaj więcej zwiń opis