e-Kiosk.pl - Cogito 3/2022

czytaj

Cogito

3/2022 (20.02.2022)

Liczba stron: 68

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
7.23 zł
96,00 zł

Opis

TWOJE ŻYCIE I INSPIRACJE
Nasz głos: „Chwytam każdy dzień!” Mówi Uma Zając z Ogniska Teatralnego „U Machulskich”.
Punkt widzenia: SZCZEROŚĆ – co dla nas znaczy? Chcemy szczerości, ale boimy się jej… konsekwencji. Często więc wybieramy bycie miłym a nie szczerym. Czy słusznie?
Wydarzenie: TEDxYouth@BatorySchool –„Lokalne eventy TEDx są platformą dzielenia się pomysłami, przemyśleniami i pasjami” – przekonują Natasza Łopalewska i Julia Korytkowska.
Spotkania: Doceniam moje miejsce na Ziemi! „Myślę, że lasy i pola, wśród których mieszkam na co dzień, miały wpływ na to, jaka dziś jestem” – mówi Aleksandra Olszewska, maturzystka z Grabowa.

TWOJE SPRAWY I EMOCJE
Inspiracje: Jestem z Akademia High School – „Uczę się w międzynarodowym liceum z brytyjskim programem edukacyjnym, co pomogło mi w dostaniu się na Cambridge” – mówi Zosia Halbersztat.
Wokół psyche: Mów sobie to, co przyjacielowi. Ogarniają cię myśli, z którymi trudno dojść do ładu. Wewnętrzny krytyk rośnie w siłę i karmi się twoimi obawami. To znak, że czas na samowspółczucie.
Fajna akcja: Pokochaj siebie!– „Trzeba nauczyć się kochać nie tylko świat, ludzi, ale i siebie” – mówią młodzi z tarnowskich szkół!

TWOJA PRZYSZŁOŚĆ
Studia news – Nowe kierunki i informacje z uczelni.
Studia przyszłości: Medycyna – „Jeśli ktoś ma zapał i się zaangażuje, to skończy studia bez problemu” – zapewnia Jakub Olszewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wybieramy kierunek: Studia filologiczno-kulturoznawcze – Dwa języki obce, literatura, kultura, językoznawstwo oraz dyplomacja – to otrzymujesz w pakiecie, studiując unikatowy kierunek na UW.
Głos uczelni: Wyróżnia nas program! – „Chcemy, by nasi studenci naprawdę czuli dialog międzykulturowy” – mówi dr Dariusz Zembrzuski.
Studia za granicą: Studiuję w Belgii! Uniwersytet w Liège jest jedynym po tej stronie Belgii, który ma w ofercie architekturę. To właśnie tutaj studiuje Aneta Okulska.
Polecajki kulturalne – Ciekawe książki, filmy w kinie i na streamie, podcasty.
Czas na debiut – Wasza twórczość literacka – czekamy też na zgłoszenia!

TWOJA SZKOŁA I MATURA
Historia jest ciekawa: Mniejszości w II Rzeczypospolitej. Polska wielu narodów czy może Polska tyglem narodów? Idea federacji czy idea inkorporacji we wschodniej części kraju?
Literatura współczesna: Godot – metafora ludzkiego losu. Sztuka Samuela Becketa „Czekając na Godota” jest pierwszą, w której w formie tak ascetycznej, bez rozbudowanych postaci i dekoracji udało się opisać dramat ludzkiego istnienia.
Lektura na lekcję i do matury: „Ferdydurke” Gombrowicza. O co tak naprawdę chodziło pisarzowi piszącemu o wszechobecnej, natrętnej, namolnej, ustalonej Formie?
Nauka o języku: Powtórka ze składni! Wszystko o zdaniach złożonych plus zadania z arkuszy.
Kurs pisania prac z języka polskiego. Dom – miejsce znaczące… Szczególne, ukochane, przeklęte… Piszemy pracę na ten temat.
Kurs pisania prac maturalnych. Na poziom podstawowy – rozprawka z „Pana Tadeusza”.
Matura z matematyki
Przykładowy arkusz z zadaniami, kluczami odpowiedzi i radami eksperta.

Dla młodych, ambitnych i ciekawych świata. Magazyn, który pomoże zdać maturę, wybrać kierunek studiów, wejść w dorosłe życie pewnym krokiem, a nawet zadebiutować w świecie literatury.
Pismo dla młodzieży szkół średnich, a szczególnie maturzystów, obecne na rynku nieprzerwanie od 1994 r. „Cogito” pomoże zdać maturę, dostać się na studia, wejść w dorosłe życie pewnym krokiem! Dużo ciekawych artykułów, przydatnych informacji i rozrywki na najwyższym poziomie!
W każdym numerze:
– informacje ze świata liceum i szkoły wyższej,
– porady przy wyborze kierunku studiów,
– artykuły o problemach współczesnej młodzieży,
– dużo dobrej, ambitnej rozrywki,
– powtórki z j. polskiego, matematyki, biologii, geografii, WOS-u, historii,
– arkusze maturalne wraz z komentarzem,
– możliwość debiutu literackiego!

czytaj więcej zwiń opis