e-Kiosk.pl - Ruch Muzyczny 13/2022

czytaj

Ruch Muzyczny

13/2022 (30.06.2022)

Liczba stron: 48

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
5.90 zł 9.90 zł

Wybierając prenumeratę w eKiosk, oszczędzasz 62% w porównaniu do ceny z okładki

99,06 zł

Opis

W numerze między innymi:
Między kobietą a mężczyzną – fenomen operowych kastratów. Pisze o nich Anna Markuszewska.
Przyglądamy się programowaniu i dramaturgii koncertów w polskich instytucjach kultury. Krzysztof Stefański szuka odpowiedzi na pytanie „Jak zaprogramować dobry koncert?”. O społecznej roli programów koncertowych i festiwalowych mówi Jan Tomasz Adamus w rozmowie z Mateuszem Ciupką.
Podsumowanie 11 Konkursu Moniuszkowskiego. Przegląd koncertów w polskich filharmoniach, m.in. w Sopocie, Katowicach, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Koszalinie, Jeleniej Górze. Relacje z festiwali w Łańcucie i Leo Festival we Wrocławiu, a także ze spektakli: „Alicji w krainie czarów” w Bydgoszczy i „Tryptyku baletowego” w Teatrze Wielkim w Łodzi.
O międzynarodowej karierze indonezyjskiego gamelanu Katarzyna Ryzel rozmawia z Dawidem Martinem i Krzysztofem Dziubą.
Recenzje dziewięciu albumów, m.in. najnowszej płyty Jakuba Józefa Orlińskiego, Avery Gagliano i kompletu nagrań archiwalnych Wilhelma Kempffa dla wytwórni Decca, a także podręcznika „The Mazzanti Method, Daily Exercises for Piccolo”.
Paweł Miczka pisze o zapomnianych instrumentach smyczkowych, a Danuta Gwizdalanka w cyklu „Tajne/Muzyczne” o pewnej pianistce, która wzięła na siebie rolę agentki kontrwywiadu.
Olgierd Pisarenko przygląda się iluminacji średniowiecznego „Codex buranus”, po który sięgnął Carl Orff.

„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.

czytaj więcej zwiń opis