Słucham świata – mówi Grażyna Pstrokońska-Nawratil w okładkowej rozmowie z Krzysztofem Stefańskim.
Biesiady, akrobacje i memy, czyli o muzycznych rozrywkach. O muzyce i bankietach w dawnej Europie pisze Bartłomiej Gębicki, o roli muzyki w cyrku Anna Rusin, a o memach Michał Bajer.
Relacje z Dni Nowej Muzyki Norweskiej, koncertu Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej, i otwarciu Galerii Toy Piano we Wrocławiu oraz spektakli: „Medei” Cherubiniego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, „Don Giovanniego” Mozarta w Wersalu, „Kawalera z różą” Straussa w Genewie oraz „I Capuleti e i Montecchi” Belliniego w Palermo.
Recenzje 8 albumów, m.in.: debiutanckiej płyty Julianny Awdiejewej w wytwórni Pentatone, debiutu solowego Giorgio Gigaszwiliego, „Nieszporów” Monteverdiego w wykonaniu Ensemble Pygmalion, a także partytur wokalnych Davida Langa oraz książki „Jak Karol Szymanowski pisał książkę o sobie” Teresy Chylińskiej.
O Arnoldzie Schönbergu w roku 150-lecia urodzin kompozytora pisze Marcin Krajewski.
Muzyczną pocztówkę z Teatru Stanowego w Pradze przesyła Mateusz Ciupka
„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.