W ostatnim stuleciu, dzięki udoskonaleniu technik operacyjnych, rozwojowi radioterapii i nowoczesnej diagnostyki, choroba, wobec której medycyna była bezradna, stała się w coraz większym stopniu uleczalna. Obecnie w onkologii nadszedł czas kolejnych przełomów.
Najważniejsze osiągnięcia badaczy i lekarzy przedstawiają autorzy artykułów zebranych w wydaniu specjalnym. Wyjaśniają związek ewolucji z genezą nowotworów. Prezentują główne teorie ich powstawania i stan realizacji ambitnego projektu opracowania atlasu wszystkich zmian w rakowych genomach. Omawiają właściwości komórek macierzystych obecnych w nowotworach niektórych typów i ich znaczenie w chemioterapii. Przybliżają rolę procesów zapalnych i wytwarzania nowych naczyń krwionośnych w rozwoju guza oraz w jego zwalczaniu. Wskazują możliwości leczniczego wykorzystania światła, wirusów oraz komórek układu odpornościowego. Na przykładzie raka piersi dowodzą, jaki postęp się dokonał, i tłumaczą, nad czym dziś pracują naukowcy.
"Świat Nauki" jest polską edycją "Scientific American", znanego i cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o ponad 160-letniej tradycji, wydawanego w 18 wersjach językowych i w łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, częstokroć laureatami Nagrody Nobla (132 do jesieni 2006 roku), w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym. Nie ma dziedziny ani formy dziennikarskiej, która byłaby w nim pomijana.
Trzon każdego numeru tworzy 7-8 obszernych, bogato ilustrowanych artykułów. Większość to tłumaczenia z "Scientific American" lub jego obcojęzycznych edycji. Coraz częściej w "Świecie Nauki" publikują również polscy naukowcy. Obok dużych artykułów czytelnik znajdzie na naszych łamach felietony z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, filozofii oraz nauk politycznych, przeglądy nowinek naukowych, informacje ze środowiska akademickiego, odpowiedzi na pytania czytelników oraz recenzje najciekawszych książek popularnonaukowych. Od 2003 roku pod szyldem "Świata Nauki" pojawiają się również monograficzne wydania specjalne.
Zobacz też: regularne wydania Świata Nauki.